Вітаємо!
Ви відвідали персональний блог Запорізької міської
бібліотеки - філії №10
ЦБС для дорослого населення. Наша мета - бути сучасним науково - просвітницьким та культурно - інформаційним закладом.
Ми стверджуємо, що одним з найбільших творінь людської культури є книга.
І тому найголовнішими в культурі будь - якої країни, як би це не здавалося для когось дивним, - є бібліотеки.

субота, 4 лютого 2017 р.

Душі торкаючись струни...

 
У статті подається матеріал з досвіду роботи бібіліотеки – філії №10 м.Запоріжжя з питання популяризації поетичного слова серед широкого  кола читачів та містяться практичні рекомендації по організації літературних вечорів, висвітлюється питання становлення двобічних зв’язків між літераторами та бібліотекою, а також розкривається  процес пошуку талантів серед молоді.Поезія – це завжди неповторність,

Якийсь безсмертний дотик до душі.

Ліна КостенкоІнформаційне суспільство, в якому існує сучасна людина, пропонує їй величезне за об’ємом та найрізноманітніше за змістом інформаційне наповнення.

Отже, перед кожним постає проблема вибору найякіснішого інформаційного продукту з мінімальними витратами сил та часу. Сучасні бібліотеки мають можливість допомогти в цьому питанні  та беруть на себе роль  справжніх навігаторів інформаційного простору. Вони стають центрами читання і формування інформаційної культури користувачів. Безумовно, саме  її наявність є найважливішим чинником успішної професійної і непрофесійної діяльності, а також соціальної захищеності особистості в інформаційному суспільстві.

Просування книги, реклама читання, формування художньо-літературного смаку - це одні з основних напрямків в діяльності кожної книгозбірні, тому бібліотека – філія № 10 ЦБС для дорослих м. Запоріжжя активно працює в цьому напрямку. Читаючи якісну літературу, людина  задовольняє свої інформаційно-пізнавальні потреби, а також збагачується духовно та інтелектуально. Серед  розмаїття літературних жанрів та форм  працівники бібліотеки обирають  найкращі зразки та знайомлять  з ними читачів, використовуючи різні прийоми та методи, які допомогають  популяризації   читання.


Особлива увага приділяється  роботі з мистецтвом віршованого слова. Вважається, що останнім часом поетичні твори стали меньш популярними серед читачів. І це є прикрим, бо поезія сприяє образному та смисловому вираженню думок, аналіз віршованних творів допомогає процесу мислення,  збагачує емоційно,  підносить над світом повсякденності. Не кожен, хто римує, вміє керувати словом – тільки дійсно гідні та талановиті автори можуть донести до  читачів свою енергію, свій життєвий досвід, свою особисту інтонацію.

Усвідомлюючи благотворне значення поезії в житті людини, бібліотека - філія давно та плідно працює в напрямку популяризації віршованих творів. Налагоджено тісні зв’язки з місцевим літературним обєднанням «Пошук» (керівник Лорина Тесленко), до якого входять  талановиті  досвідчені місцеві поети, письменники, барди. Представники цього об'єднання регулярно знайомлять нас зі своєю творчістю, беруть участь в масових заходах бібліотеки, а деякі, стали ще й активними нашими читачами.

Слід зазначити, що  поетична творчість знаходить відгук у серцях  читачів, оскільки серед них є не тільки справжні поціновувачі якісної лірики, а й поети - аматори. Тому наступним напрямком роботи книгозбірні стало виявлення та залучення до співпраці читачів, що пробують свої сили в написанні віршованих текстів. Це виявилася дуже копітка, але дуже цікава робота: комунікація з творчо обдарованими людьми завжди приваблює. Тут було важливо підійти до спілкування з душею і тактом, а ще непогано було мати власний досвід віршування, щоб розмовляти зі співрозмовником однією мовою.

Серед читачів закладу було виявлено поетів-аматорів різного віку, рівнів підготовки, поглядів на життя, але всіх їх об'єднувало велике бажання втілити свої думки і почуття у віршовану форму та поділитися своїми напрацюваннями з оточуючими. Іноді позначалася відсутність досвіду, не завжди дотримувалися всі канони віршування - не зважаючи на це, бібліотекарі надали можливість бажаючим заявити  про себе, обмінятися досвідом. Разом з професіоналами  початківці від поезії були запрошені прийняти участь в літературному вечорі, який бібліотека проводила в рамках обласного фестивалю «Поетичний травень». Організатори мали бажання дещо відійти від традиційних норм проведення масових заходів, показати спадкоємність в поетичному середовищі. Це, на наш погляд, повинно було внести свіжий струмінь у культурне життя бібілотеки, залучити до неї молодих читачів.

Забігаючи наперед підкреслимо, що все вдалося.  Попередньо організована рекламна програма заходу містила в собі оригінальної форми і змісту рекламні матеріали (плакати, буклети, запрошення), усні оголошення та індивідуальні бесіди з метою зацікавити, і навіть заінтригувати  потенційних відвідувачів закладу.

Таким чином, аудиторія була заздалегідь визначена, підготовлена. Її спілкування з запрошеними поетами проходило в теплій творчій атмосфері. Віддаючи данину досвіду професійних літераторів, хотілося б відзначити жвавий інтерес присутніх до творчості молодих непрофесійних поетів. Їх щирість, захоплення поетичним словом, їх бажання творчо реалізуватися знівелювали відсутність досвіду та деяке хвилювання. Молоді виконавці сподобалися глядачам і, за результатами проведеного серед читачів опитування, визначився найбільш цікавий і перспективний молодий поет, якому бібліотека пізніше організувала особистий вечір-бенефіс. Читачі обрали Олену Ольшанську – зірочку, що сходить на поетичному небосхилі України. 

Зауважимо, що особистість автора, її життєвий шлях, викликають у слухачів зацікавленість не меньшу, ніж її творчість. З пані Оленою було приємно співпрацювати: фахівець з української мови та літератури, переможниця багатьох поетичних конкурсів, автор двох поетичних збірок, викладач за проектом «Безкоштовні курси української мови в Запоріжжжі», автор та організатор об’єднання молодих запорізьких поетів «Літаратурна штольня», неординарна, працелюбна, «надчутлива життєлюбка» – це все про неї. А ще –  молода харизматична , відкрита, мудра… Вдячна Запоріжжю, куди переїхала два роки тому, любить Київ, де презентувала свою нову книгу (її «Перепрошивка» увійшла до топ - пятірки новинок «Книжкового Арсеналу» в 2016 році),  але серце залишила, безумовно, на малій батьківщині –  Луганщині.

До презентації такої яскравої особистості бібліотека підійшла з усією відповідальністю: докладно ознайомилися з творчістю, підготували цікавий динамічний огляд, зробили яскраву електронну презентацію, підготували персональну виставку, створили атмосферу неформального дружнього та комфортного - як для аудиторії, так і для автора - спілкування.

З цією метою використали улюблену музику пані Олени в музикальному супроводі, запропонували глядачам самостійно провести бліц інтерв'ю з гостею, а також почитати її вірші вголос з подальшим порівнянням  в авторському виконанні. Бібліотекарі також підготували предметний ряд для гри "Вгадай вірш", в яку зіграли разом з автором та  таке ін. Гра дуже сподобалася поетесі і викликала у глядачів жваву реакцію.

Вірші з презентованої книги несли позитивну життєстверджуючу енергетику, вчили не здаватися, любити світ, який оточує, вірити в себе.

Ці думки особливо виявились близькі уявленням молодої частини аудиторії, що була присутня на заході. Тож не дивно, що після закінчення вечора, вони ще довго не розходилися - продовжилося неформальне спілкування, бралися автографи, запитувались поради, озвучувались прохання оцінити власні тексти,  допомогти.

Ось такого ефекту від проведеного вечора чекали фахівці бібліотеки і залишилися дуже задоволені!  Поетам-початківцям з числа читачів було запропоновано відвідати консультації з віршування, що проводяться у бібліотеці, завітати на заняття «Літературної штольні», або взяти участь в засіданнях  місцевого літературного клубу «Пошук» , представники якого були присутні на заході в якості глядачів.

Всіх присутніх співробітники бібліотеки запросили ознайомитися з найкращими поетичними творами в фондах свого закладу, продовживши таким чином  спілкування з чудовим світом поезії. Треба зазначити, що серед виданих  додому книг, була і презентована книга Олени Ольшанської, яку автор люб'язно подарувала бібліотеці по закінченні заходу.

Співробітники бібліотеки не згодні з думкою, що поезія сьогодні не на часі, що вона застаріла як форма і не сприймається сучасним читачем. Досвід закладу в питанні популяризації поетичного слова  свідчить, що  підходити до цієї роботи потрібно з бажанням і душею, комплексно послідовно і не формально, використовуючи при цьому нестандартні прийоми та методи подання інформації, спілкування з аудиторією. За цих умов бібліотека має можливість отримати  свого  читача, що захоплюється поезією - читача, що мислить та відчуває красоту і гармонію поетичного слова.

Дописати коментар

Правила коментування:
1. Будьте шановливими, не ображайте автора чи іншого коментатора.
2. Скористайтеся матеріалами, ідеями, досвідом замість безцільного коментування.
3. Не використовуйте непристойні вислови та вульгарну мову.
4. Коментуючи, дотримуйтеся теми публікації.
5. Коментарі, які не відповідають вказаним крітеріям, будуть вилучені.