Вітаємо!
Ви відвідали персональний блог Запорізької міської
бібліотеки - філії №10
ЦБС для дорослого населення. Наша мета - бути сучасним науково - просвітницьким та культурно - інформаційним закладом.
Ми стверджуємо, що одним з найбільших творінь людської культури є книга.
І тому найголовнішими в культурі будь - якої країни, як би це не здавалося для когось дивним, - є бібліотеки.

середа, 10 червня 2015 р. «Альтернативна бібліотека». Подорожнє.


Щорічно для бібліотекарів публічних бібліотек України програма «Бібліоміст» оголошує конкурс на участь у професійних навчальних поїздках з метою вивчення досвіду провідних бібліотек України а також для професійного обміну  з колегами. Наша бібліотека  пройшла великий конкурсний відбір і  стала переможцем навесні 2015 року, отримавши унікальну можливість відвідати Першу Львівську медіатеку.  Так, так, ви не помилилися, саме медіатеку (ту, що знаходиться на вулиці Мулярській 2 а). Протягом п’яти днів  які, до речі, промайнули як п’ять хвилин, представники Східних, Центральних та Південних областей нашої країни вивчали унікальний, на мою думку, досвід перетворення публічних бібліотек  міста Львів а також  міст і селищ Львівської області на таке собі «третє місце» між домівкою і роботою, куди можна не тільки прийти за книгою, а й відпочити, поспілкуватися і знайти однодумців та друзів (цілком можливо що і на все життя!), відвідати тренінги, завітати до  студії по вивченню японської мови, побувати на кінопоказах та конференціях, прослухати лекції, і запросто так стикнутися у коридорі з Романом Скрипіним, Віктором Бронюком чи Всеволодом Зеленіним!

Під «Медіатеку» було переобладнано весь перший поверх Центральної міської бібліотеки для дорослих імені Лесі Українки. Зайшовши до якої  опиняєшся у просторому, наповненому загадкового білого світла приміщенні, в якому одразу видно смак дизайну,  відчувається професіоналізм, впевненість і досвід. Цей простір відрізняється від звичного бібліотечного інтер’єру не  тим, що разом з друкованими виданнями часто – густо розміщені аудіо – відео документи, а тим, -  що медіатека є вільним майданчиком для спілкування та  обміну думками, місцем для активного культурно – інтелектуального відпочинку та впровадження громадських ініціатив. Такі проекти давно реалізовуються на Заході, власне ідея створення Першої Львівської Медіатеки виникла у директора ЦБС - Любові Цяпало, яка знайома з досвідом роботи Вроцлавської медіатеки у Польщі. Цю революційну ініціативу підтримало Управління культури Львівської міської ради, забезпечивши ремонт приміщення. Медіатека складається з чотирьох кімнат:

-         «Медіахолу»,  в якому розміщені робочі місця за комп’ютерами, шафи з книгами, дисками та  періодичними виданнями.

-         «Кінозалу», «Кімнати для тренінгів», «Студією звукозапису». Наразі триває робота над забезпеченням доступу до медіатеки людям з особливими потребами.

Найбільше серед відвідувачів медіатеки молоді (що зовсім недивно, враховуючі потужне сучасне обладнання та зручні часи роботи), але це  не означає, що до медіатеки перестали ходити літні люди. Зовсім ні. Навпаки, для них організовано безкоштовні курси комп’ютерної грамотності а також вони залюбки приходять до «медіахолу» щоб просто трохи почитати.

Всі ці неймовірні бібліотечні перетворення – діло рук чотирьох працівниць медіатеки, які не мають спеціальної бібліотечної освіти, але саме це й дозволяє їм поглянути на традиції роботи бібліотеки неупереджено і досягти у своїй роботі того, щоб поняття «бібліотечної роботи» вийшло за сталі рамки! Досвід роботи «Львівської медіатеки» є  надзвичайно цінним для детального вивчення, оскільки став потужнім  поштовхом для іноваційного розвитку української бібліотечної справи в цілому, а також наближає бібліотечні заклади до рівня світових стандартів.  Адже  престиж бібліотек  і бібліотечного фаху  залежить насамперед від того, чи вважає громада їх професіоналами, і кожного разу, коли у людини виникає потреба в інформації, чи згадує вона про бібліотеку і бібліотекаря. Спілкуючись з львівськими фахівцями бібліотечної справи, представниками управлінь культури та міської влади можна впевнено сказати, що поставлена мета виконана і Львів –  місто сучасних бібліотекарів!

Аналізуючи отриманий досвід, можна твердо говорити про існування  проблем бібліотек і бібліотекарів, зумовлених традиційними рамками з присмаком нав’язування майже на ментальному рівні. Іншими словами,  бібліотекарям часто бракує бажання змінити, переломити стереотип своєї професії (або не вистачає сміливості...). Але я впевнена, що реалізація подібного досвіду роботи у інших бібліотеках України буде не менш успішною і резонансною справою, збільшить попит населення на бібліотечні послуги, підвищіть якість обслуговування, надасть можливість для якісних професійних змін  бібліотечним працівникам.

Дописати коментар

Правила коментування:
1. Будьте шановливими, не ображайте автора чи іншого коментатора.
2. Скористайтеся матеріалами, ідеями, досвідом замість безцільного коментування.
3. Не використовуйте непристойні вислови та вульгарну мову.
4. Коментуючи, дотримуйтеся теми публікації.
5. Коментарі, які не відповідають вказаним крітеріям, будуть вилучені.